Najważniejsze informacje o Świnoujściu

ŚWINOUJŚCIE - Miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim. Liczba mieszkańców 40 819 / 2007 r. Ta leżąca na wyspach miejscowość należy do elity polskich miast pod względem dochodu na 1 mieszkańca (4137,17 zł). Centrum miasta leży na wyspie Uznam, pozostała mniejsza część miasta to wyspa Wolin, na Karsiborze zaś mieszka najmniej osób.

Dalsze 44 wysepki są niezamieszkałe. Już w XII wieku, u ujścia Świny stały dwie małe strażnice. Prawa miejskie miejscowość portowa otrzymała w 1765 roku. Rozwój kąpieliska nastąpił od 1824 roku, a odkryte źródła solanek i borowina uczyniły to miasto w 1895 roku również uzdrowiskiem. Wielkie znaczenie dla miasta i portu miało przekopanie w latach 1875 - 1890 żeglownego kanału do Szczecina.

Część miasta, zlokalizowana na wyspie Uznam, była do czasu wejścia w życie układu z Schengen, w pewnym stopniu izolowana. Teraz jest dojazd od strony niemieckiej bez konieczności korzystania z promów, a nawet buduje się linię kolejową z Niemiec do centrum miasta. Po stronie polskiej nadal pływają promy, a obietnice podwodnego tunelu, pozostają fikcją.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO - Muzeum ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Ten pochodzący z 1805 roku budynek, jest najstarszy w centrum miasta. Zbiory muzeum przede wszystkim dotyczą morskiej przyrody, rybołówstwa oraz historii miasta i regionu. Nazwy wystaw : Fauna mórz i oceanów, Narzędzia połowowe, Przyrządy nawigacyjne, Sto lat temu na plaży, Okręty wojenne, Historia miasta - Świnoujście miasto na wyspach. Obok budynku muzeum, znajduje się skwer z pomnikiem i wielkimi kotwicami okrętowymi.
  2. TWIERDZA MORSKA - Niemal prosto z plaży możemy trafić do innego świata, znajdującego się w Twierdzy Świnoujście, jakieś 150 lat temu. W 1846 roku rząd pruski wydał decyzję o budowie twierdzy złożonej z czterech fortów, z których do naszych czasów zachowały się 3. Otoczone fosą forty, są ciekawym przykładem pruskich budowli inżynieryjnych poł. XIX wieku. Fort Anioła - obsadzany był przez piechurów i artylerzystów w sile kompanii około 100 ludzi. Fort Zachodni - przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Fort Gerharda - najlepiej zachowany, będący teraz siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście, czyli ostatniego Pruskiego Komendanta Wojskowego w Europie. Fort Warszów - nie zachował się do naszych czasów.
  3. KOŚCIÓŁ P.W. CHRYSTUSA KRÓLA - Budowla powstała w latach 1788-92 na miejscu gotyckiej świątyni. Większa modernizacja miała miejsce w 1881 roku, kiedy dobudowano wysoką wieżę. We wnętrzu kościoła znajdują się dwa bardzo ciekawe eksponaty: drewniany model korwety z 1814 roku, podwieszony pod sufitem, a także zabytkowe organy z 1803 roku. Organy zostały w 1927 roku gruntownie przebudowane przez Steinmeyera. Instrument posiada teraz ponad 2000 piszczałek z jedną o długość 5,5 metra. Od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory odbywają się Świnoujskie Wieczory Organowe ściągające nie tylko okolicznych melomanów, ale także kuracjuszy i wczasowiczów.
  4. LATARNIA MORSKA - Posiadająca 68 metrów wysokości, jest najwyższą nie tylko na naszym wybrzeżu, ale także nad całym Bałtykiem. Niewiele jest równie wysokich lub wyższych tego typu latarni morskich na świecie i ta ze Świnoujścia jest w ścisłej elicie. Niełatwo jest wejść na górę po ponad 300 krętych schodach, ale widok potem zapiera dech w piersiach. Panorama na Zatokę Pomorską, Zalew Szczeciński i Świnoujście jest niezwykła. Latarnię oddano do użytku 1 grudnia 1857 roku po 3 letniej budowie. Zasięg światła osiąga 25 mil morskich. Przy latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego prowadzone przez Oddział Terenowego Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich.
  5. FALOCHRON WSCHODNI - wybudowany został na polecenie króla Fryderyka Wilhelma III w 1823 roku. Jego długość wynosi 1,4 kilometra w głąb morza i jest nadal najdłuższym kamiennym falochronem w Europie. W okresie budowy nie stosowano jeszcze żelbetonu i podobnie jak piramidy egipskie, budowano falochron z kamiennych bloków łączonych zaprawą murarską. Przez prawie 200 lat, budowla była wielokrotnie udoskonalana m.in. przez betonową burtę i tzw. betonowe gwiazdobloki. Dzisiaj służy również miłośnikom pieszych spacerów, szczególnie przy zachodzie słońca. Na przeciw znajduje się krótszy, 350-metrowy falochron zachodni zakończony znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka.
  6. FAMA - Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej rozpoczął się w 1966 roku, od inicjatywy szczecińskiego środowiska studenckiego. Po roku 1968 środowisko studenckie tworzyło polski "teatr otwarty", wtedy powstało nowe pojęcie piosenki studenckiej. Wśród debiutantów, gości, laureatów i gwiazd z tamtych lat można przypomnieć tak wielkie nazwiska jak: Marka Grechuty, Magdy Umer, Andrzeja Mleczki czy Jana Kaczmarka. W latach 70-tych zaniechano organizacji festiwalu w tamtej formie. Od 1983 roku w Świnoujściu znów pojawili się studenci na nowym festiwalu. Kolejne, późniejsze gwiazdy również związały się z tym festiwalem. Mariusz Lubomski, Marek Tercz, Agnieszka Matysiak, Czerwony Tulipan, Zespół Reprezentacyjny, jazzmani z Joung Power, kabarety Koń Polski oraz Potem, to gwiazdy lat 80-tych i 90-tych.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz