Świnoujście atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

0.1 km od centrum

Niezwykle nastrojowe, a do tego rodzinne miejsce. W 2013 roku w parku toczyło się wiele prac, dzięki którym ten zakątek zyskał mnóstwo magii. Zadbano o roślinność, pojawiła się nowa mała architektura. No i można spędzać tutaj czas na wiele sposobów: spacerując po malowniczych alejkach, ćwiczyć na siłowni terenowej, grać w bule, pójść z dziećmi na plac zabaw.

0.2 km od centrum

Pozostałość po protestanckim kościele Marcina Lutra z 1906 r., niemal w całości wyburzonym w 1962 r. ze względu na zniszczenia wojenne. Wieżę przetrwała ze względu na jej rolę nawigacyjną, a na początku XXI w. zyskała nowe życie. Prywatny właściciel na parterze urządził kawiarnię, a na szczycie ponad 60-metrowej konstrukcji udostępnił genialny punkt widokowy.

0.2 km od centrum

WAKACJE Z KLIMATEMPiknik ekologiczny20.07.2019 / sobota / 14:00 - 19:00MUSZLA KONCERTOWA W ŚWINOUJŚCIU_________________________________________W sobotę 20.07.2019 r. w Muszli Koncertowej w Świnoujś...

0.3 km od centrum

Sakralny zabytek z końcówki XIX w., pierwszy katolicki kościół w całym Świnoujściu. Architektonicznie budowla reprezentuje styl neogotycki. Do dziś zachowało się sporo elementów oryginalnego wyposażenia i kunsztownych dzieł sztuki. Będąc w kościele NMP Gwiazdy Morza warto zobaczyć drogę krzyżową, witraże, pełen ornamentów ołtarz i maryjną mozaikę nad wejściem.

0.4 km od centrum

Jedna z najważniejszych scen kulturalnych na wybrzeżu, zdaniem wielu melomanów bardzo pozytywnie wyróżniająca się akustyką oraz klimatem koncertów i innych występów. Plenerowy obiekt doczekał się całkiem niedawno funkcjonalnego zadaszenia i wybitnego patrona. Znaną imprezą goszczącą w świnoujskim amfiteatrze jest Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej.

0.4 km od centrum

Jeden z najstarszych zabytków w całym Świnoujściu. Budowa kościoła Chrystusa Króla, wsparta dotacją króla Prus Fryderyka Wilhelma II, zakończyła się w 1792 roku. Charakterystycznym elementem świątyni jest drewniany model francuskiej korwety zawieszony pod sklepieniem. To ofiara marynarza, któremu w podeszłym wieku udało się znaleźć wybrankę serca.

0.5 km od centrum

W czerwcu, Świnoujście organizuje imprezę „Dni Morza, Dni Świnoujścia, Dni Marynarki Wojennej RP”, w czasie której odbywają się koncerty plenerowe gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, wy...

0.5 km od centrum

Nazwa instytucji może być nieco myląca - eksponaty świnoujskiego muzeum przedstawiają znacznie więcej niż okazy wyławiane z wód całego świata oraz rybackie narzędzia, których szanowani ludzie morza używali na przestrzeni wieków. W XIX-wiecznym budynku (dawnym ratuszu) można podziwiać także m.in. wystawy o okrętach wojennych czy historii Świnoujścia.

0.6 km od centrum

Zabytkowy park, założony już w XVIII wieku z myślą o przekształceniu Świnoujścia w ważny kurort. Zajmuje powierzchnię 58 hektarów i charakteryzuje się wyjątkowo gęstą siecią dróżek, ścieżek i alejek. O uroku tegoż Parku Zdrojowego decyduje zarówno piękna roślinność (w tym gatunki w Polsce egzotyczne), jak i fontanny, place zabaw, boiska, artystyczne rzeźby itp.

0.6 km od centrum

Istny “małpi gaj”, tyle że nie dla komandosów, tylko dla zwyczajnych ludzi. Co nie zmienia faktu, że pokonanie wszystkich wyzwań sprawnościowych wymaga niemałej odwagi i niezłej sprawności fizycznej. Świnoujski “Bluszcz” dysponuje siedmioma zróżnicowanymi torami przeszkód, o łącznej długości 1,2 km. Miejscami trzeba się zmagać na naprawdę dużych wysokościach.

0.8 km od centrum

Efektowna pamiątka po obchodach okrągłej rocznicy nadania Świnoujściu praw miejskich. Fetowane wydarzenie miało miejsce w 1765 roku, ledwie 20 lat po założeniu portowej osady “Swinemünde”. Główną częścią fontanny stanowi “dryfujący” na wodzie, srebrzysty globus, ze stosownie wyróżnionym położeniem miasta. Instalacja posiada wielokolorowe podświetlenie.

0.9 km od centrum

Piracka przygoda na pełnym morzu. Zwłaszcza dla tych, którym nie brakuje wyobraźni, a głowę mają wypełnioną opowieściami o Czarnobrodym, Henrym Morganie i podobnych im jegomościach. Pieczołowicie wystylizowana na korsarski okręt “Roza Weneda” wypływa z portu na Bałtyk przez niemal cały rok. Podróż trwa zazwyczaj około dwóch wypełnionych atrakcjami godzin.

0.9 km od centrum

Główna aleja spacerowa oraz rowerowa w mieście. W przeciwieństwie do większości nadmorskich kurortów, nie wytyczono jej bezpośrednio nad brzegiem morza. Promenada w Świnoujściu ma mnóstwo charakterystycznych punktów, m.in. “Szklany ogród”, muszlę koncertową czy instalacje artystyczno-edukacyjne na granicy z niemieckim Heringsdorfem.

1.0 km od centrum

Zabytkowa siedziba cywilnego kierownictwa świnoujskiegoportu, wybudowana w 1879 r. Stylowy, neoklasycystyczny budynek powstał według projektu miejskiego radcy budowlanego, Alberta Severina. Kapitanat to nie tylko ciekawostka architektoniczna - przy wejściu powieszono tabliczkę wskazującą dokąd sięgała morska woda w 1913 r. w trakcie gwałtownego sztormu.

1.1 km od centrum

Ośrodek Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” to główny gospodarz właściwie wszystkich najważniejszych obiektów sportowych w Świnoujściu. Sprawuje pieczę m.in. nad miejską pływalnią (25 m długości, 1,5-1,8 m głębokości, 5 torów), działającą przez cały rok pod dachem. W innych punktach miasta zajmuje się boiskami do piłki nożnej, kortami tenisowymi, halą czy mariną.

1.1 km od centrum

Konstrukcja pamięta jeszcze przełom XIX i XX wieku. Wieża ciśnień w północnej części portuŚwinoujście, jako istotny fragment miejskiej sieci wodociągowej, powstała w 1898 roku. Zniszczenia z czasów II WŚ na szczęście nie zburzyły obiektu, wybudowanego z czerwonych cegieł, piaskowców i granitu. Po zakończeniu konfliktu udało się przywrócić wieżę do działania.

1.3 km od centrum

Teren zamknięty, ale nie zawsze. Kilka razy w roku - najczęściej w letnie wakacje - kapitanat pozwala cywilom zajrzeć za kulisy Polskiej Marynarki Wojennej. Po Porcie Wojennym, składającym się z trzech głównych basenów, oprowadza wtedy przewodnik. W Świnoujściu na stałe stacjonuje jednostka 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dysponująca różnego rodzaju okrętami.

1.4 km od centrum

Idealny sposób na zamorską podróż własnym samochodem, choć klasyczne statki turystyczne również stąd wypływają. Terminal promowy w Świnoujściu dysponuje szeregiem interesujących połączeń: przede wszystkim z Ystad i Trelleborgiem w Szwecji, choć na wycieczkę można wybrać się także do Danii czy Niemiec. To nie tylko ważny węzeł komunikacyjny, ale i transportowy.

1.6 km od centrum

Najstarsza z zachowanych pruskich twierdz w mieście, której budowa zaczęła się w 1854 roku. “Engelsburg” swoją nazwę zawdzięcza zewnętrznemu podobieństwu do jednej z papieskich siedzib, tej usytuowanej w niegdysiejszym mauzoleum cesarza Hadriana - Zamku Anioła w Rzymie. Fort w Świnoujściu z czasem był rozbudowywany i przygotowywany na nowe zagrożenia.

1.7 km od centrum

Zespół umocnień i fortów, który w połowie XIX wieku wybudowano w Świnoujściu. Kolejne twierdze stawiano, by nie dopuścić do zdobycia portu przez wroga (w tamtym czasie Prusy prowadziły wojny m.in. z Francją i Danią). Później mieściła się tu baza marynarki wojennej. Do dnia dzisiejszego w całkiem przyzwoitym stanie zachowały się 3 z 4 grup fortyfikacji.

1.9 km od centrum

Fort Zachodni to pruska placówka obronna, której największą siłą po jej ukończeniu (w 1861 r.) stały się potężne stanowiska artyleryjskie, chroniące Świnoujście przed wrogimi okrętami. Umocnienia starannie rozmieszczono na planie kwadratu. Dziś mieści się tu muzeum z różnorodnymi, acz zawsze związanymi z militariami i historią miasta, regionu oraz kraju eksponatami.

2.3 km od centrum

Jedna z wizytówek i jednocześnie największa chluba miejscowości. A ściślej - najwyższa. Zabytkowa latarnia w Świnoujściu, wybudowana już w 1857 roku, mierzy ok. 68 metrów. To najlepszy wynik wśród wszystkich obiektów tego typu nad Morzem Bałtyckim. Jej światło powinno być widoczne z odległości 46 km (25 Mm). Dodatkowo w tutejszej latarni działa niewielkie muzeum.

2.6 km od centrum

Jedyna na Wyspie Wolin ocalała twierdza obronna w Świnoujściu, nazywana również Fortem Wschodnim. Jej budowa rozpoczęła się w 1856 roku i zakończyła się po 7 latach ciężkich prac. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też jedna z filii Muzeum Obrony Wybrzeża. Placówka prezentuje szereg ciekawych wystaw, organizuje też wiele pasjonujących rekonstrukcji.

2.6 km od centrum

Konstrukcja pochodząca z I połowy XIX stulecia, wzniesiona na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Celem było - powstrzymanie zapiaszczenia ujścia rzeki Świny, by duże jednostki mogły swobodnie wpływać do portu. Założenia udało się osiągnąć, a typowa solidność wykonania sprawiła, że falochrony Stawa Młyny (250 i 1400 m długości) wciąż spełniają swoją rolę.

5.6 km od centrum

W trakcie II WŚ znajdowało się tu stanowisko wielkokalibrowej artylerii. Istotniejszą rolę sieć bunkrów, schronów i korytarzy miała odgrywać w przypadku wybuchu III WŚ - według planów było to Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego, skąd kierowana miała być operacja ataku Ludowego Wojska Polskiego na Skandynawię. Podziemne Miasto dostępne jest do zwiedzania.

6.4 km od centrum

Świnoujście to także doskonałe miejsce do jazdy na rowerze. Wyznaczono tu kilka szlaków rowerowych, spełniających europejskie standardy. Są one bardzo dobrze oznakowane, drogi są utwardzone, pozbaw...

6.7 km od centrum

Dziś - położona na uboczu, niemal w głuszy, ceniona wśród wędkarzy miejscówka. Kiedyś - baza szkoleniowa dla podwodniaków Kriegsmarine, a później naturalnie osłonięta kryjówka dla “Wilczych Stad” i innych nowoczesnych jednostek. Pod koniec wojny Niemcy zdecydowali o ewakuacji wszystkich okrętów, by wybitnie zaawansowane maszyny nie padły łupem Armii Czerwonej.

6.8 km od centrum

Neogotycka budowla, która bez poważniejszych zniszczeń i strat przetrwała obie wojny światowe. Powstała w 1902 r., jako nowa świątynia dla protestanckiej społeczności w Przytorze. Wewnątrz kościoła można do dziś podziwiać m.in. 24 witraże (jeden równie wiekowy co budynek), dwa XIX wieczne obrazy umieszczone na bocznych ołtarzach czy dwa potężne dzwony z 1925 r.

7.3 km od centrum

Świnoujście to prawdziwe eldorado dla użytkowników kajaków. Miłośnicy kajakarstwa, którzy mieli już okazję zapoznać się z miejscowymi szlakami wodnymi, z pewnością o tym zaświadczą. Warte uwagi są np. Szlak Kajakowy 44 Wysp (30 km) oraz Szlak Wzdłuż Brzegów Wyspy Wolin (60 km). Oba zaczynają się przy Ośrodku Wypoczynkowo-Wędkarskim „Marina-Karsibór” w Karsiborze.

7.8 km od centrum

Rozciągający się na obszarze ok. 177 hektarów faunistyczny obszar ochrony przyrody - dostępny dla turystów. Karsiborską Kępę wytyczono mając na względzie cenną populację ptaków. Na terenie rezerwatu żyje przynajmniej 140 gatunków, w tym poważnie zagrożone wyginięciem. Na wyspie zaobserwowano m.in. krwawodzioby, wodniczki, pliszki żółte, łabędzie nieme...

8.2 km od centrum

Przybytek obecny na Karsiborze już od XV wieku. Swego czasu (1630 r.) w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP zatrzymał się na kilka dni król Szwecji Gustaw II Adolf. Dzisiejszych kształtów świątynia nabrała po przebudowie z 1826 roku. Wyposażenie i dekoracje pochodzą z bardzo różnych epok - np. barokowa ambona czy odtworzony (oryginał skradziono) gotycki ołtarz.

8.3 km od centrum

Cisza, spokój, bliskość dzikiej jeszcze przyrody oraz pełna koncentracja - tak pokrótce można scharakteryzować łowienie ryb. Amatorzy wędkarstwa mają do wyboru w Świnoujściu sporo dobrych łowisk - od Karsiboru, przez falochrony w porcie, aż po dawną bazę U-Bootów. Przed nabiciem przynęty na haczyk należy zaopatrzyć się w kapitanacie w stosowną licencję.

8.8 km od centrum

Monument poświęcony załodze bombowca Lancaster Mk.I KC-V z 617. Dywizjonu Bombowego Królewskich Sił Powietrznych, zestrzelonego 16 kwietnia 1945 r. w trakcie udanego ataku na krążownik “Lützow”, cumujący wtedy w Świnoujściu. 6 członków załogi samolotu zginęło na miejscu, los jednego nie został wyjaśniony. Fragment skrzydła maszyny stanowi główną część pomnika.

9.5 km od centrum

38-hektarowe królestwo roślin. Karsiborski rezerwat powołano z myślą o długoszu królewskim - to ten gatunek stał się dla dawnych Słowian inspiracją do stworzenie legendy o kwiecie paproci. Wszelako występują tutaj również inni przedstawiciele flory, m.in. storczyk i wiciokrzew pomorski. Niedaleko Karsiborskich Paproci biegnie ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

10.2 km od centrum

Gratka dla każdego, kto chciałby zamienić się z pospolitego szczura lądowego w prawdziwego wilka morskiego. Miejscowe wody śródlądowe - szerokie koryto Świny, jezioro Wicko Wielkie, rzeka Dziwna czy Zalew Kamieński - nieźle nadają się na sprawdzian podstawowych żeglarskich umiejętności. Komu uda się pomyślnie przejść tę próbę, może wypływać na szersze wody.

12.2 km od centrum

Fantastyczna podróż przez 9 krajów - z użyciem odrobiny wyobraźni. Bałtycki Park Miniatur pozwala zobaczyć realistycznie odwzorowane, pełne szczegółowych detali modele zabytków i innych charakterystycznych budowli w państwach nadbałtyckich. Wszystkie miniatury wykonano w jednolitej skali 1:25. Park w Międzyzdrojach dysponuje - póki co - 22 obiektami.

12.3 km od centrum

Ośrodek żeglarski położony na wschodnich brzegach jeziora Wicko Wielkie, co miłośnikom wypraw na jachtach, motorówkach i innych łodziach stwarza mnóstwo atrakcyjnych możliwości. Marina Wapnica nieopodal Międzyzdrojów to świetny punkt wypadowy zarówno na Zalew Szczeciński, jak też Morze Bałtyckie. Na otwartej w 2013 r. przystani mieści się do 52 jednostek.

12.4 km od centrum

Wyjątkowe muzeum broni i innych militariów z okresu II WŚ. Po pierwsze - wielu eksponatów wolno dotykać. Po drugie - mieści się na terenie dawnego poligonu doświadczalnego III Rzeszy, gdzie testowano V-3. Jedną z “Wunderwaffe”, ostatnich nadziei Hitlera na zwycięstwo. Było to gigantyczne (76 ton wagi, 130 m długości) działo wielokomorowe o zasięgu ok. 165 km.

12.8 km od centrum

Pozostałości po jednej z najstarszych znanych ludzkich osad na całym Pomorzu, założonej najprawdopodobniej jeszcze w X w. W Lubinie nieopodal Międzyzdrojów odkryto m.in. resztki kościoła, cmentarza i baszty mieszkalnej, a także szereg przedmiotów używanych przez mieszkańców. Warto też wejść na szczyt pobliskiego wzniesienia, by z tarasu podziwiać niesamowite widoki.

12.9 km od centrum

Ciekawa alternatywa dla rejsów wycieczkowych typowymi statkami turystycznymi. Rzecz jasna “Viking III” w Międzyzdrojach nie jest drakkarem od rufy po dziób, a jedynie szczegółowo wystylizowaną łodzią silnikową. Co nie zmienia faktu, że w trakcie podróży po Bałtyku pasażerowie mogą poczuć się niczym wojownicy wikingów na zamorskiej wyprawie wojennej.

13.1 km od centrum

Perełka Wolińskiego Parku Narodowego, do odnalezienia nieopodal miejscowości Wapnica oraz małego Lubina, w pobliżu Zalewu Szczecińskiego. Jezioro Turkusowe powstało w wyniku naturalnego wypełnienia wodą dawnej kopalni kredy. Niedaleko tego pięknego akwenu mieści się punkt widokowy - panoramy roztaczające się z Piaskowej Góry są wyjątkowo fotogeniczne.

13.1 km od centrum

Zabytek sakralny z połowy XIX wieku, architektonicznie niemalże najczystszy przykład neogotyku. Kościół Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie wybudowano w 1862 r., na miejscu świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Początkowo był to przybytek protestancki, po II WŚ przejęty przez katolików. Wewnątrz kościoła piękne witraże i datowana na XI/XII w. chrzcielnica.

13.2 km od centrum

Muzeum Figur Woskowych to niepowtarzalna galeria osobistości - a konkretniej ich wiernie odwzorowanych modeli. Potężni politycy, artyści, gwiazdy kina i estrady, bohaterowie bajek czy filmów… A wszyscy jak żywi, dostępni na wyciągnięcie ręki. W sumie ponad 100 postaci. Ważna wiadomość jest taka, że wszelkie zdjęcia i “selfie” można pstrykać bez dodatkowych opłat.

13.2 km od centrum

Obowiązkowy punkt wycieczki po Międzyzdrojach dla każdego domorosłego astronoma bądź astronauty. A także biologa zainteresowanego organizmem człowieka oraz badacza mroźnych krain, gdyż kosmos poza Ziemią to tylko część tematów poruszanych w Planetarium. Zaawansowane technologie wyświetlania obrazu zapewniają fantastyczne doznania na granicy z rzeczywistością.

13.3 km od centrum

Instytucja, dzięki której w wielce interesujący sposób można poznać fascynujący świat polskiej przyrody. Rzecz jasna znacząca część ekspozycji poświęcona jest florze i faunie Wolińskiego Parku Narodowego, który jest bliskim sąsiadem Międzyzdrojów. Wystawę uzupełniają elementy etnograficzne oraz geologiczne. Patronem muzeum został ceniony botanik Adam Wodziczko.

13.4 km od centrum

Miejsce Międzyzdrojów, na którym niezmazywalne piętno odcisnęli najwięksi polscy artyści filmowi i teatralni. A konkretniej - pozostawili ślad swojej dłoni. Odsłonięcie nowych “płyt” pamiątkowych to już stały punkt programu corocznego Festiwalu Gwiazd. Można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że wzorem było tutaj słynne francuskie Cannes.

15.6 km od centrum

Ostoja dzikiej przyrody, powołana do życia w 1960 r. Symbolem WPN-u jest orzeł bielik - największy ptak drapieżny w Polsce. Jednak równie rozpoznawalnym mieszkańcem Wolina jest żubr (choć te żyją na zamkniętym terenie). Aktualna powierzchnia parku narodowego to blisko 11 tys. ha. Ciekawostką, również dostępną dla turystów, jest poniemiecka wyrzutnia pocisków V-3.

24.3 km od centrum

Na miłośników golfa czeka wspaniałe pole nieopodal Kołczewa, oddalone od Międzyzdrojów o ok. 11 kilometrów. Amber Baltic Golf Club gwarantuje znakomite warunki mnóstwo do uprawiania tej dyscypliny sportu - tak amatorskiego, jak i zawodowego. Pole na 18 dołków, mniejsze na 9, a do tego mnóstwo aren do ćwiczenia konkretnych technik i uderzeń.

25.3 km od centrum

Bardzo ciekawa wycieczka w daleką przeszłość, nawet 10 tysięcy lat przed Chrystusem. Tak wiekowe są najstarsze eksponaty prezentowane w muzeum. Wystawy skupiają się na tym, kim byli, w co wierzyli i czym się zajmowali mieszkańcy dawnego Wolina. Szczególnie interesująca wydaje się część dot. wczesnego średniowiecza, kiedy to port-osada przeżywała złote czasy.

25.6 km od centrum

Wyjątkowo żywa i intrygująca lekcja zapomnianej nieco historii. Wizyta w tym skansenie pozwoli nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć życia typowego mieszkańca wczesnośredniowiecznej osady na Pomorzu. Z czasów, kiedy Wolin był jednym z najważniejszych miast i ośrodków handlowych. Kogo fascynuje świat Wikingów i Słowian, po prostu nie może ominąć tego miejsca.

34.5 km od centrum

Skarby Ziemi budzą duże zainteresowanie - czy są to szlachetne kamienie, czy szczątki dinozaurów. Placówka w Kamieniu Pomorskim może się pochwalić również eksponatami dosłownie nie z tej Ziemi - kawałkami meteorytu Gibeon. Muzeum Kamieni mieści się we wnętrzu zabytkowej baszty z bramą wolińską - pozostałości po XIV-wiecznych murach miejskich.

34.8 km od centrum

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie to fantastyczna atrakcja dla małych i dużych. Znaleźć tu można miniatury latarni morskich polskiego wybrzeża oraz repliki lokomotyw, wagonów i parowozów z taborami, które wydają dźwięki i wypuszczają dym z kominów, jak prawdziwe pociągi. Wszystko stworzone jest ręcznie, z wielką starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły.

34.8 km od centrum

Miejsce upamiętnienia najlepszych reprezentantów Polski w najróżniejszych dyscyplinach. Przechadzając się można podziwiać repliki zdobytych przez nich medali oraz pamiątkowe płyty. Nowe tablice odsłaniane są w trakcie Festiwalu Gwiazd Sportu. W gronie uhonorowanych są m.in. Irena Szewińska, Jan Tomaszewski, Jerzy Kulej czy Otylia Jędrzejczak.

38.4 km od centrum

Nazwa sugeruje miejsce, gdzie zgromadzono realistyczne modele prehistorycznych gadów oraz innych dawno wymarłych stworzeń. I to prawda. Z tym, że atrakcje dziwnowskiego parku dopiero na tym się zaczynają. Place zabaw, parki linowe, safari z prawdziwymi zwierzętami, bungee, salon gier, Muzeum Minerałów… Wspaniałe połączenie zabawy z edukacją.

39.6 km od centrum

Jedno z najciekawszych pól golfowych w całym województwie, jeśli nie w Polsce. Pole mistrzowskie – wyjątkowo malowniczo zlokalizowane i wyprofilowane, o co zadbali fachowcy najwyższej klasy – składa się oczywiście z 18 dołków. By wbić piłeczkę małą liczbą uderzeń, trzeba wykazać się nie lada umiejętnościami. Podszkolić je pomogą pola treningowe i instruktorzy.

W najdalej wysuniętej na zachód nadmorskiej miejscowości w Polsce na turystów czeka istne morze atrakcji. Świnoujściu jako kurortowi wypoczynkowemu nad Bałtykiem właściwie niczego nie brakuje. Wprawdzie budowa potężnego Gazoportu “trochę” namieszała w miejscowym krajobrazie i dostępności niekoniecznie oficjalnych kąpielisk na plażach w obrębie miasta, to przedstawiana miejscowość i jej okolice i tak dysponują całą paletą skutecznych wabików. Tak silnych i wciągających, że nie trzeba by się nawet specjalnie starać, aby przez cały pobyt nad morzem nawet nie myśleć i opalaniu się i leżeniu plackiem na piasku. I nikt nie mówi tutaj o deszczowej pogodzie, sztormach czy mroźnej zimie.

Jako portal polecamy w szczególności najchętniej odwiedzaną rodzinną atrakcję wybrzeża - Park Miniatur i Kolejek. Bez wielkiej przesady można napisać, iż ten dziwnowski park rozrywki (podlanej całkiem szczodrze edukacyjno-dydaktycznym sosem) stanowi jedną z najlepszych miejscówek: nie tylko na wyspie Wolin, lecz w województwie zachodniopomorskim, a nawet na całym polskim wybrzeżu. Można się tam poczuć niczym Guliwer w krainie Liliputów, co będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla dzieciaków. Na takie wrażenie składają się rozległa makieta kolejowa oraz pieczołowicie wykonane modele latarni morskich (również tej górującej nad Świnoujściem) w skali 1:10. Niczego sobie atrakcja to także kolejka pasażerska, kursująca po malowniczym parkowym terenie.

Wracając jednak do kurortu nad polsko-niemiecką granicą - takie portowe miasto, w dodatku leżące na 44 mniejszych i większych wyspach (bez przepraw promowych ani rusz), musi być pełne intrygujących zakątków i ciekawych miejsc. Tak jak w istocie, choćby zabytki: Świnoujście z racji strategicznego położenia, było systematycznie umacniane. Najbardziej w XIX wieku, kiedy to powstała prawdziwa sieć fortów, razem tworzących niezdobytą twierdzę. Dziś funkcjonują w nich warte zobaczenia muzea z nieszablonowymi atrakcjami - szczególnie rozbudowane urządzono w Zachodnim oraz Forcie Anioła. Miłośnicy historii i jej mniej znanych ze szkół rozdziałów nie mogą pominąć Podziemnego Miasta, szykowanego na wypadek wybuchu III Wojny Światowej.

W okolicach Świnoujścia, m.in. w miejscowościach takich jak Zalesie, Wolin czy Kamień Pomorski, również można znaleźć niczego sobie atrakcje. Odpowiednio: od małego muzeum wojskowo-historycznego w bunkrach z czasów II Wojny Światowej, przez mediewistyczny skansen pod postacią Centrum Słowian i Wikingów, aż po pozostałości po średniowiecznych umocnieniach, gdzie na dawnej baszcie urządzono nie tylko wieżę widokową, ale też pełne intrygujących eksponatów Muzeum Minerałów. Znajdują się tam nie tylko piękne kamienie, lecz również skamieliny dinozaurów.

Przy okazji - prehistoryczne gady, a raczej ich modele, są motywem przewodnim wrzosowskiego parku rozrywki. W temacie niezobowiązującej zabawy samo Świnoujście oferuje przede wszystkim rejsy “korsarskim” wycieczkowcem, wakacyjne imprezy w stylu “Dni Morza, Dni Świnoujścia, Dni Marynarki Wojennej RP” czy park linowy Bluszcz. Parę pomysłowych rzeczy przygotowano też we wspomnianych fortowych placówkach oraz Muzeum Rybołówstwa. Natomiast jeśli chodzi o klasyczne atrakcje dla dzieci, to znacznie bogatszym zestawem dysponują niedalekie Międzyzdroje: żeby wymienić tylko Muzeum Figur Woskowych oraz fascynujące na swój sposób seanse w Planetarium.

Pobyt w Świnoujściu będzie równie udany także dla tych, którzy lubią wypoczywać na sportowo. Prym wiodą oczywiście konkurencje wodne, z żeglarstwem oraz kajakarstwem na czele. Niemałą atrakcją w tych mniej uczęszczanych rejonach miasta niewątpliwie jest wędkarstwo. Ponoć świetnym łowiskiem jest dawna przystań U-bootów. Do tego dochodzą obiekty sportowe miejscowego OSIR-u (np. basen “Wyspiarz”), rozmaite trasy rowerowe czy ścieżki świnoujskich parków. Gdyby ktoś bardzo chciał pograć w golfa, to całkiem blisko znajduje się kołczewski Amber Baltic Golf Club.

Urlopowicze słusznie wiążą ze Świnoujściem spore nadzieje w kwestii licznych atrakcji turystycznych. Nadmorskie kąpieliska, piękno przyrody - zwłaszcza na Karsiborze, gdzie powstało parę rezerwatów - a także bogata historia: to wszystko sprawia, kurort u ujścia Świny jest jedną z najciekawszych destynacji na polskim wybrzeżu.