Basen U-Bootów

Stalowo-betonowa konstrukcja z 1944 roku, wybudowana w północno-zachodniej części Karsiboru. Powstała z myślą o okrętach 4. flotylli szkolnej, której główna baza mieściła się w Szczecinie. Na stanie jednostki były przede wszystkim ścigacze - małe, szybkie i zwrotne okręty podwodne.

Kiedy stało się jasne, że Kiregsmarine ostatecznie przegrała Bitwę o Atlantyk - jedno z wielkich starć decydujących o przebiegu II Wojny Światowej - basen przy Karsiborze zmienił się w kryjówkę dla większych, nowocześniejszych statków. Nie tylko U-Bootów. Najpierw przed nalotami aliantów, gdyż gęsto rosnące przy brzegach drzewa dość skutecznie ograniczały widoczność i możliwość namierzenia celu. Potem Świnoujście stało się ostatnim przystankiem przed ewakuacją maszyn na zachód - Niemcy nie chcieli, by ich osiągnięcia w dziedzinie techniki wojskowej wpadły w ręce Rosjan.

Dzisiaj dawna baza łodzi podwodnych Kriegsmarine pozostaje drastycznie zaniedbana i systematycznie niszczeje. Jako historyczna atrakcja turystyczna pozostawia sporo do życzenia… Za to sprawdza się znakomicie w roli łowiska, co najlepiej widać po liczbie kręcących się po okolicy wędkarzy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Dziś - położona na uboczu, niemal w głuszy, ceniona wśród wędkarzy miejscówka. Kiedyś - baza szkoleniowa dla podwodniaków Kriegsmarine, a później naturalnie osłonięta kryjówka dla “Wilczych Stad” i innych nowoczesnych jednostek. Pod koniec wojny Niemcy zdecydowali o ewakuacji wszystkich okrętów, by wybitnie zaawansowane maszyny nie padły łupem Armii Czerwonej.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz