Świnoujście - atrakcje dla grup, zielonych szkół, kolonii, wycieczek

Zorganizowanie niezapomnianej zielonej szkoły, kolonii dla młodzieży, wycieczki szkolnej czy ciekawego pobytu dla innej, pełnej energii grupy zorganizowanej to nie lada wyzwanie. Świnoujście - najdalej wysunięty na zachód nadmorski kurort turystyczny w Polsce - i jego najbliższe okolice to coś więcej niż plaże, port, przeprawa promowa i latarnia morska. Dzięki bogatej i naprawdę zróżnicowanej ofercie, układający program pobytu mają niezłe pole do popisu. A które atrakcje będą najlepsze? Służymy małą podpowiedzią.

Mając na głowie zieloną szkołę, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby dzieci i młodzieży nie dopadły nuda i znużenie. Wydawałoby się, że w związku z tym trzeba jak ognia unikać muzeów. Nie w Świnoujściu. Zaprzeczeniem stereotypu oglądania staroci w gablotach przez równo ziewające kolonie niewątpliwie jest Podziemne Miasto - filia Muzeum Obrony Wybrzeża. To rozległy zespół bunkrów i korytarzy, który w założeniu miał być przeciwatomowym schronem dla dowódców “bratnich armii” w razie wybuchu III Wojny Światowej. Wycieczki szkolne przenoszą się w czasie, gdyż cały kompleks żyje - łącznościowcy dzwonią i nasłuchują, sztabowcy debatują nad mapami itd. Grupom zorganizowanym przewodzą umundurowani członkowie muzealnej załogi, sypiący ciekawostkami historycznymi jak z rękawa - na lekcjach takich rzeczy nie mówili, a na zielonej szkole tak.

Mało eksponowane w programie nauczania rozdziały z przeszłości Polski i Świnoujścia czekają również w umocnionych placówkach, tworzących w XIX wieku potężną Twierdzę Morską. Wycieczka szkolna szczególnie ciekawie spędzi czas w Forcie Gerharda, dysponującym wyjątkowo bogatą ekspozycją muzealną. Szczególną atrakcją, na jaką może liczyć grupa zorganizowana, jest bardzo pouczająca, a jednocześnie zabawna musztra, jaką funduje wyjątkowo ostry dowódca. Kolonię dzieciarni warto zabrać też do Fortu Anioła, w którym można przymierzyć wiele zbroi i mundurów oraz złowić cenne kamyki w kopalni bursztynu.

A to nie koniec prawdziwie intrygujących atrakcji, jakie Świnoujście ma w zanadrzu dla zielonych szkół. To, że naukę da się połączyć z zabawą, udowadnia Muzeum Rybołówstwa Morskiego, z siedzibą w dawnym, zabytkowym ratuszu. Spośród wielu różnych wystaw, największym wzięciem w większości grup zorganizowanych cieszą się “Modele żaglowców”, “Fauna mórz i oceanów” oraz “Żywa rafa koralowa”. Wycieczkom szkolnym i młodzieżowym koloniom niezmiennie imponują tak żywe, kolorowe ryby (najeżki, mureny, piranie, a także rozgwiazdy, kraby czy jeżowce), jak i miniaturowe okręty.

A skoro już o wiernych rekonstrukcjach w mniejszej skali mowa, to absolutnym liderem w tej kategorii atrakcji na całym wybrzeżu jest Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Odległość od Świnoujścia (~35 km) grupie zorganizowanej z autokarem nie sprawi najmniejszych kłopotów, a kolonia bawić się będzie jak nigdzie indziej. Na wycieczki szkolne (i nie tylko) czekają tutaj wszystkie latarnie Polski, każda w imponującej skali 1:10. Ekscytujących wrażeń dostarczają dzieciom również małe, pędzące po ponad 1 km torów pociągi. Bajkowe postacie, historyczne składy, a na dokładkę malownicze mostki, stacyjki, tunele, pasażerska ciuchcia. Zielona szkoła będzie zachwycona.


Dodano: 2017-02-01
Komentarze (0)
Dodaj komentarz