Wieża Ciśnień

Charakterystyczny punkt Północnego Basenu portowego u ujścia rzeki Świny do Morza Bałtyckiego. Wieża ciśnień, jako element miejskich wodociągów w Świnoujściu, została wybudowana pod sam koniec XX stulecia - konkretniej w 1898 roku.

Wieża posiada charakterystyczny kolor. Do jej wybudowania użyto cegieł, granitu i piaskowców - wszystkie w odcieniach czerwieni. Pod koniec II Wojny Światowej konstrukcja została naruszona w wyniku alianckich nalotów bombowych na cumujące w miejscowym porcie jednostki Kriegsmarine.

Uszkodzenia na szczęście nie były na tyle poważne, by wieżę należało zburzyć. Ba, udało się jej przywrócić pełną funkcjonalność. Dodatkowo, przez pewien czas Rosjanie używali jej jako punktu obserwacyjnego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Konstrukcja pamięta jeszcze przełom XIX i XX wieku. Wieża ciśnień w północnej części portuŚwinoujście, jako istotny fragment miejskiej sieci wodociągowej, powstała w 1898 roku. Zniszczenia z czasów II WŚ na szczęście nie zburzyły obiektu, wybudowanego z czerwonych cegieł, piaskowców i granitu. Po zakończeniu konfliktu udało się przywrócić wieżę do działania.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz