Promenada

Całkiem długa, składająca się z kilku części aleja spacerowa. Oczywiście dostępna również dla rowerzystów. Zaczyna się ulicą Uzdrowiskową niedaleko stawy “Młyny” i ujścia Świny do Bałtyku, a kończy się już w Heringsdorfie w Niemczech.

Pięknie wykonana promenada wprawdzie nie biegnie nad brzegiem morza, za to ma kilka fragmentów, które rekompensują ten niedostatek. I nie chodzi przy tym tylko o typowe dla takich miejsc fontanny, stragany z towarami wszelakimi czy ławeczki. W lesie niedaleko skrzyżowania z ulicą Zdrojową można dostrzec pozostałości po schronach z okresu II Wojny Światowej. Znaczny stopień zniszczenia i zaniedbania sprawia, że wchodzą tam wyłącznie zapaleni pasjonaci historii.

Zdecydowanie większą popularnością cieszy się Muszla Koncertowa, obecna przy Promenadzie od 1926 roku. Gustownie i stylowo zaprojektowana, zapewnia świetne warunki do koncertów i innych występów - najlepiej przekonać się o tym na własne uszy, w czasie jednej z licznych letnich imprez plenerowych w Świnoujściu.

Kolejnym szczególnie interesującym punktem jest artystyczna instalacja “Szklany ogród” autorstwa Jana Berdyszaka. Jest to zespół szmaragdowo-szafirowych tafli ze szkła, posklejanych ze sobą i postawionych w różnych płaszczyznach. Wyjątkowo pięknie prezentuje się po zmierzchu, kiedy jest podświetlana. “Szklany ogród” powstał w 1995 r., w ramach projektu “Cztery Zakątki Południowego Bałtyku”, którego celem było popularyzowanie kultury i wzajemna integracja mieszkających na wybrzeżu Polaków, Niemców, Szwedów i Duńczyków.

Dalej aleja przechodzi w ulicę Stefana Żeromskiego, aż do Promenady Transgranicznej. Tam warto zwrócić uwagę na ścieżki edukacyjne dotyczące historii i przyrody regionu, a także stalowy łuk, symbolicznie łączący Polskę z Niemcami.

Spacer wyłącznie po polskiej części to niespełna 4 kilometry do pokonania. Natomiast alejka po niemieckiej stronie granicy ciągnie się przez kolejne 8-10 kilometrów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Główna aleja spacerowa oraz rowerowa w mieście. W przeciwieństwie do większości nadmorskich kurortów, nie wytyczono jej bezpośrednio nad brzegiem morza. Promenada w Świnoujściu ma mnóstwo charakterystycznych punktów, m.in. “Szklany ogród”, muszlę koncertową czy instalacje artystyczno-edukacyjne na granicy z niemieckim Heringsdorfem.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz