Pomnik Lotnikom RAF-u

Spacerując po Karsiborze - jednej z 44 wysp tworzących Świnoujście - warto wejść w jego leśne ścieżki. Nie tylko ze względu na godne najlepszych parków drzewa, ale również wyjątkowe miejsce pamięci, poświęcone załodze brytyjskiego bombowca.

16 kwietnia 1945 roku Lancaster Mk.I KC-V, latający w 617. Dywizjonie Bombowym Królewskich Sił Powietrznych (słynni “Niszczyciele Tam”), przeprowadzał bombardowanie okrętów Kriegsmarine zacumowanych w Świnoujściu. Głównym celem był ciężki krążownik “Lützow”. W akcji brało udział 18 bombowców i 33 myśliwce eskorty.

Jeden z atakujących bombowców, którym dowodził major John Leonard Powell, został zestrzelony po ostrzelaniu przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Samolot jeszcze w powietrzu rozpadł się na kawałki. Wiadomo na pewno, że 6 z 7 członków załogi zginęło na miejscu. Ostatni umarł w niewoli lub również poniósł śmierć w trakcie misji.

Pomnik w Świnoujściu - kamienna tablica z symbolem RAF-u - stoi w okolicy, w której na ziemię spadło jedno ze skrzydeł Lancastera i gdzie pochowano angielskich lotników. Wspomniana część maszyny w przeszłości była częścią monumentu.


Źródło zdjęcia: królewskie archiwum RAF

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Monument poświęcony załodze bombowca Lancaster Mk.I KC-V z 617. Dywizjonu Bombowego Królewskich Sił Powietrznych, zestrzelonego 16 kwietnia 1945 r. w trakcie udanego ataku na krążownik “Lützow”, cumujący wtedy w Świnoujściu. 6 członków załogi samolotu zginęło na miejscu, los jednego nie został wyjaśniony. Fragment skrzydła maszyny stanowi główną część pomnika.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz