Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

Niezwykła świątynia, oryginalnie wybudowana w XV stuleciu w pobliżu niegdysiejszej rzecznej przeprawy do Przytoru - ważnego fragmentu szlaku handlowego biegnącego wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego. W pobliskiej plebanii na kilka dni w 1630 r. zatrzymał się król Szwecji Gustaw II Adolf. Aż do dzisiaj w kościele zachowało się sporo części oryginalnego wyposażenia.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne organy, a w miarę możliwości również posłuchać instrumentu. Ciekawe są też barokowa ambona oraz obrazy ozdabiające część południowej empory. Bodaj najcenniejszy był gotycki ołtarz - niestety skradziony w latach ‘90 XX wieku. Dziś można podziwiać “wyłącznie” wierną rekonstrukcję.

Współczesny wygląd kościoła - w tym wieńczącej konstrukcję stylowej wieżyczki - jest rezultatem poważnej modernizacji, dokonanej w 1826 r. Pracami najprawdopodobniej kierował malarz i architekt Karl Friedrich Schinkel.

Zwiedzać świątynię wolno wyłącznie po uprzednim umówieniu się przez telefon, a i to tylko od kwietnia do października włącznie. Aktualnie kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Karsiborze jest filią świnoujskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Przybytek obecny na Karsiborze już od XV wieku. Swego czasu (1630 r.) w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP zatrzymał się na kilka dni król Szwecji Gustaw II Adolf. Dzisiejszych kształtów świątynia nabrała po przebudowie z 1826 roku. Wyposażenie i dekoracje pochodzą z bardzo różnych epok - np. barokowa ambona czy odtworzony (oryginał skradziono) gotycki ołtarz.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz