Kościół Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie

Świątynia wybudowana w niewielkiej osadzie w 1862 roku. Ceglany, prostokątny kościół (24×13 metrów) zastąpił poprzedni protestancki przybytek, któremu patronował św. Mikołaj. I jak to jest w przypadku większości kościołów na Pomorzu Zachodnim - katolicy zaczęli wprowadzać w parafii własne porządki, ze zmianą nazwy włącznie, po zakończeniu II Wojny Światowej i w związku z przesiedleniami Polaków na “ziemie odzyskane” z rąk wysiedlonych Niemców.

Na szczęście rewolucyjne zmiany nie dotknęły cennego i pięknego budynku. Kościół praktycznie w całości utrzymany jest w stylistyce neogotyckiej. Wysoka, kwadratowa wieża zegarowa majestatycznie góruje nad całą okolicą. Wyjątkową wartość prezentują świątynne witraże oraz kamienna chrzcielnica, wykonana w trakcie misji chrystianizacyjnych biskupa Ottona z Bambergu na przełomie XI i XII stulecia. W tym właśnie czasie znaleziono tutaj skarb - arabskie złoto z X wieku.

Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie wpisano do rejestrów zabytku w lipcu 2007 roku.

Ciekawostka przyrodnicza dla miłośników dendrologii - jedna z lip rosnących przy świątyni, o nazwie “Babki proszalne”, posiada status pomnika przyrody. Ze względu na pień o obwodzie 7,5 metra.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytek sakralny z połowy XIX wieku, architektonicznie niemalże najczystszy przykład neogotyku. Kościół Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie wybudowano w 1862 r., na miejscu świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Początkowo był to przybytek protestancki, po II WŚ przejęty przez katolików. Wewnątrz kościoła piękne witraże i datowana na XI/XII w. chrzcielnica.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz