Fontanna 250-lecia

Ozdoba deptaku przy ulicy Słowackiego. Świnoujście otrzymało prawa miejskie w 1765 roku, z nadania króla Fryderyka Wielkiego - nieco ponad 20 lat po założeniu osady “Swinemünde”. Miasto portowe powstało, by ułatwić Prusom dostęp do pozostającego pod ich kontrolą Szczecina. Alternatywne drogi żeglugi pozostawały w tym czasie w rękach Szwedów, nakładających oczywiście spore opłaty celne.

Pamiątkową fontannę uruchomiono w 2015 r. Jej centralnym elementem jest srebrzysta kula umieszczona w płytkiej niecce. To wyjątkowej urody model kuli ziemskiej, ma 2 metry średnicy i wykonano go ze stali nierdzewnej. Na globusie oznaczono kontynenty oraz południki i równoleżniki. Rzecz jasna geograficzna pozycja Świnoujścia na mapie świata jest dodatkowo i wyraźnie podkreślona.

Jak przystało na nowoczesną fontannę, posiada świetlne iluminacje. Na granitowej podstawie konstrukcji wyryto w 3 językach - polskim, niemieckim i angielskim - przypomnienie, z jakiej to okazji ją wystawiono.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Efektowna pamiątka po obchodach okrągłej rocznicy nadania Świnoujściu praw miejskich. Fetowane wydarzenie miało miejsce w 1765 roku, ledwie 20 lat po założeniu portowej osady “Swinemünde”. Główną częścią fontanny stanowi “dryfujący” na wodzie, srebrzysty globus, ze stosownie wyróżnionym położeniem miasta. Instalacja posiada wielokolorowe podświetlenie.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz