
GIGANTYCZNE DMUCHANE PLACE ZABAW W POBIEROWIE I NIECHORZUZ naszych atrakcji można korzystać już od 3 roku życia do 102 latAtrakcje dla całej rodziny:gigantyczne zjeżdżalnieskoczniesuche baseny z ku...

WAKACJE Z KLIMATEMPiknik ekologiczny20.07.2019 / sobota / 14:00 - 19:00MUSZLA KONCERTOWA W ŚWINOUJŚCIU_________________________________________W sobotę 20.07.2019 r. w Muszli Koncertowej w Świnoujś...

Ciekawa alternatywa dla rejsów wycieczkowych typowymi statkami turystycznymi. Rzecz jasna “Viking III” w Międzyzdrojach nie jest drakkarem od rufy po dziób, a jedynie szczegółowo wystylizowaną łodzią silnikową. Co nie zmienia faktu, że w trakcie podróży po Bałtyku pasażerowie mogą poczuć się niczym wojownicy wikingów na zamorskiej wyprawie wojennej.

Zabytkowa siedziba cywilnego kierownictwa świnoujskiegoportu, wybudowana w 1879 r. Stylowy, neoklasycystyczny budynek powstał według projektu miejskiego radcy budowlanego, Alberta Severina. Kapitanat to nie tylko ciekawostka architektoniczna - przy wejściu powieszono tabliczkę wskazującą dokąd sięgała morska woda w 1913 r. w trakcie gwałtownego sztormu.

Istny “małpi gaj”, tyle że nie dla komandosów, tylko dla zwyczajnych ludzi. Co nie zmienia faktu, że pokonanie wszystkich wyzwań sprawnościowych wymaga niemałej odwagi i niezłej sprawności fizycznej. Świnoujski “Bluszcz” dysponuje siedmioma zróżnicowanymi torami przeszkód, o łącznej długości 1,2 km. Miejscami trzeba się zmagać na naprawdę dużych wysokościach.

Piracka przygoda na pełnym morzu. Zwłaszcza dla tych, którym nie brakuje wyobraźni, a głowę mają wypełnioną opowieściami o Czarnobrodym, Henrym Morganie i podobnych im jegomościach. Pieczołowicie wystylizowana na korsarski okręt “Roza Weneda” wypływa z portu na Bałtyk przez niemal cały rok. Podróż trwa zazwyczaj około dwóch wypełnionych atrakcjami godzin.

Konstrukcja pamięta jeszcze przełom XIX i XX wieku. Wieża ciśnień w północnej części portuŚwinoujście, jako istotny fragment miejskiej sieci wodociągowej, powstała w 1898 roku. Zniszczenia z czasów II WŚ na szczęście nie zburzyły obiektu, wybudowanego z czerwonych cegieł, piaskowców i granitu. Po zakończeniu konfliktu udało się przywrócić wieżę do działania.

Bardzo ciekawa wycieczka w daleką przeszłość, nawet 10 tysięcy lat przed Chrystusem. Tak wiekowe są najstarsze eksponaty prezentowane w muzeum. Wystawy skupiają się na tym, kim byli, w co wierzyli i czym się zajmowali mieszkańcy dawnego Wolina. Szczególnie interesująca wydaje się część dot. wczesnego średniowiecza, kiedy to port-osada przeżywała złote czasy.

Wyjątkowo żywa i intrygująca lekcja zapomnianej nieco historii. Wizyta w tym skansenie pozwoli nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć życia typowego mieszkańca wczesnośredniowiecznej osady na Pomorzu. Z czasów, kiedy Wolin był jednym z najważniejszych miast i ośrodków handlowych. Kogo fascynuje świat Wikingów i Słowian, po prostu nie może ominąć tego miejsca.

Wyjątkowe muzeum broni i innych militariów z okresu II WŚ. Po pierwsze - wielu eksponatów wolno dotykać. Po drugie - mieści się na terenie dawnego poligonu doświadczalnego III Rzeszy, gdzie testowano V-3. Jedną z “Wunderwaffe”, ostatnich nadziei Hitlera na zwycięstwo. Było to gigantyczne (76 ton wagi, 130 m długości) działo wielokomorowe o zasięgu ok. 165 km.

Pozostałości po jednej z najstarszych znanych ludzkich osad na całym Pomorzu, założonej najprawdopodobniej jeszcze w X w. W Lubinie nieopodal Międzyzdrojów odkryto m.in. resztki kościoła, cmentarza i baszty mieszkalnej, a także szereg przedmiotów używanych przez mieszkańców. Warto też wejść na szczyt pobliskiego wzniesienia, by z tarasu podziwiać niesamowite widoki.

Fantastyczna podróż przez 9 krajów - z użyciem odrobiny wyobraźni. Bałtycki Park Miniatur pozwala zobaczyć realistycznie odwzorowane, pełne szczegółowych detali modele zabytków i innych charakterystycznych budowli w państwach nadbałtyckich. Wszystkie miniatury wykonano w jednolitej skali 1:25. Park w Międzyzdrojach dysponuje - póki co - 22 obiektami.

W trakcie II WŚ znajdowało się tu stanowisko wielkokalibrowej artylerii. Istotniejszą rolę sieć bunkrów, schronów i korytarzy miała odgrywać w przypadku wybuchu III WŚ - według planów było to Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego, skąd kierowana miała być operacja ataku Ludowego Wojska Polskiego na Skandynawię. Podziemne Miasto dostępne jest do zwiedzania.

Jedyna na Wyspie Wolin ocalała twierdza obronna w Świnoujściu, nazywana również Fortem Wschodnim. Jej budowa rozpoczęła się w 1856 roku i zakończyła się po 7 latach ciężkich prac. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też jedna z filii Muzeum Obrony Wybrzeża. Placówka prezentuje szereg ciekawych wystaw, organizuje też wiele pasjonujących rekonstrukcji.

Fort Zachodni to pruska placówka obronna, której największą siłą po jej ukończeniu (w 1861 r.) stały się potężne stanowiska artyleryjskie, chroniące Świnoujście przed wrogimi okrętami. Umocnienia starannie rozmieszczono na planie kwadratu. Dziś mieści się tu muzeum z różnorodnymi, acz zawsze związanymi z militariami i historią miasta, regionu oraz kraju eksponatami.

Najstarsza z zachowanych pruskich twierdz w mieście, której budowa zaczęła się w 1854 roku. “Engelsburg” swoją nazwę zawdzięcza zewnętrznemu podobieństwu do jednej z papieskich siedzib, tej usytuowanej w niegdysiejszym mauzoleum cesarza Hadriana - Zamku Anioła w Rzymie. Fort w Świnoujściu z czasem był rozbudowywany i przygotowywany na nowe zagrożenia.

Zespół umocnień i fortów, który w połowie XIX wieku wybudowano w Świnoujściu. Kolejne twierdze stawiano, by nie dopuścić do zdobycia portu przez wroga (w tamtym czasie Prusy prowadziły wojny m.in. z Francją i Danią). Później mieściła się tu baza marynarki wojennej. Do dnia dzisiejszego w całkiem przyzwoitym stanie zachowały się 3 z 4 grup fortyfikacji.

Konstrukcja pochodząca z I połowy XIX stulecia, wzniesiona na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Celem było - powstrzymanie zapiaszczenia ujścia rzeki Świny, by duże jednostki mogły swobodnie wpływać do portu. Założenia udało się osiągnąć, a typowa solidność wykonania sprawiła, że falochrony Stawa Młyny (250 i 1400 m długości) wciąż spełniają swoją rolę.

Nazwa instytucji może być nieco myląca - eksponaty świnoujskiego muzeum przedstawiają znacznie więcej niż okazy wyławiane z wód całego świata oraz rybackie narzędzia, których szanowani ludzie morza używali na przestrzeni wieków. W XIX-wiecznym budynku (dawnym ratuszu) można podziwiać także m.in. wystawy o okrętach wojennych czy historii Świnoujścia.

Ośrodek Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” to główny gospodarz właściwie wszystkich najważniejszych obiektów sportowych w Świnoujściu. Sprawuje pieczę m.in. nad miejską pływalnią (25 m długości, 1,5-1,8 m głębokości, 5 torów), działającą przez cały rok pod dachem. W innych punktach miasta zajmuje się boiskami do piłki nożnej, kortami tenisowymi, halą czy mariną.

Świnoujście to także doskonałe miejsce do jazdy na rowerze. Wyznaczono tu kilka szlaków rowerowych, spełniających europejskie standardy. Są one bardzo dobrze oznakowane, drogi są utwardzone, pozbaw...

Świnoujście to prawdziwe eldorado dla użytkowników kajaków. Miłośnicy kajakarstwa, którzy mieli już okazję zapoznać się z miejscowymi szlakami wodnymi, z pewnością o tym zaświadczą. Warte uwagi są np. Szlak Kajakowy 44 Wysp (30 km) oraz Szlak Wzdłuż Brzegów Wyspy Wolin (60 km). Oba zaczynają się przy Ośrodku Wypoczynkowo-Wędkarskim „Marina-Karsibór” w Karsiborze.

Muzeum Figur Woskowych to niepowtarzalna galeria osobistości - a konkretniej ich wiernie odwzorowanych modeli. Potężni politycy, artyści, gwiazdy kina i estrady, bohaterowie bajek czy filmów… A wszyscy jak żywi, dostępni na wyciągnięcie ręki. W sumie ponad 100 postaci. Ważna wiadomość jest taka, że wszelkie zdjęcia i “selfie” można pstrykać bez dodatkowych opłat.

Instytucja, dzięki której w wielce interesujący sposób można poznać fascynujący świat polskiej przyrody. Rzecz jasna znacząca część ekspozycji poświęcona jest florze i faunie Wolińskiego Parku Narodowego, który jest bliskim sąsiadem Międzyzdrojów. Wystawę uzupełniają elementy etnograficzne oraz geologiczne. Patronem muzeum został ceniony botanik Adam Wodziczko.

Skarby Ziemi budzą duże zainteresowanie - czy są to szlachetne kamienie, czy szczątki dinozaurów. Placówka w Kamieniu Pomorskim może się pochwalić również eksponatami dosłownie nie z tej Ziemi - kawałkami meteorytu Gibeon. Muzeum Kamieni mieści się we wnętrzu zabytkowej baszty z bramą wolińską - pozostałości po XIV-wiecznych murach miejskich.

Nazwa sugeruje miejsce, gdzie zgromadzono realistyczne modele prehistorycznych gadów oraz innych dawno wymarłych stworzeń. I to prawda. Z tym, że atrakcje dziwnowskiego parku dopiero na tym się zaczynają. Place zabaw, parki linowe, safari z prawdziwymi zwierzętami, bungee, salon gier, Muzeum Minerałów… Wspaniałe połączenie zabawy z edukacją.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie to fantastyczna atrakcja dla małych i dużych. Znaleźć tu można miniatury latarni morskich polskiego wybrzeża oraz repliki lokomotyw, wagonów i parowozów z taborami, które wydają dźwięki i wypuszczają dym z kominów, jak prawdziwe pociągi. Wszystko stworzone jest ręcznie, z wielką starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły.